DNS Önbelleği Temizleme
Anasayfa Yazılar HOSTİNG DNS Önbelleği Temizleme

DNS Önbelleği Temizleme

Bu makalemiz de sizlere kısaca DNS önbelleği temizleme, DNS ön belleği nedir ? Ne amaçla kullanılır şeklinde bilgilere yer vereceğiz.

DNS önbelleği nedir ?


Biz bilgisayarın veyahut genel tabiri ile internete bağlanan bir cihazın IP adreslerini hafızasına kaydetmesi olayına DNS cache yani DNS ön belleği denir. Cihazlar DNS cache sistemi sayesinde ana DNS sunucularına her defasında istek gönderip adres sormak yerine belirli aralıklar ile ulaşarak bir domainin yani adresin hangi sunucuya yönlendiğinin bilgisini alır. Böylelikle istemci yani bilgisayarından bağlanmak isteyen bir kişi siteye erişmek istediğinde cihazın domainin adres bilgisini öğrenmek için bir vakit harcamasına gerek bulunmamaktadır. Bu da web sitenize erişimin daha hızlı açılmasına neden olmaktadır.

Pek tabi DNS cache sisteminin eksilerinden de bahsetmek gerek. Olası bir domain yani alan adınızın yönlendiği IP adresi değişikliği sağladığınız da web sitenizin açılmaması yada eski sunucuda ki siteden açılmasını bir kaç defa denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni dünya üzerinde bulunan sunucuların DNS cache belleğinde eski IP adresinizin olmasından kaynaklanmaktadır. Çözümü ise son derece basit olmaktadır. Beklemek.

DNS Yayılma süreci nedir ?

IP adresi değişikliği sağladığınız vakit hosting veya DNS sunucunuz dünya üzerinde bulunan DNS sunucularına ve diğer cihazlara domainin yeni IP adresi budur şeklinde bilgi vermektedir. Dünya üzerinde bulunan her cihazın sizin yeni IP adresini almasına kadar varan sürece DNS yayılma süreci denir. Bu işlemin tamamlanması ortalama 1 saat ile 8 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Clouduck DNS ve Google DNS sunucularını kullanan cihazlar diğerlerine göre daha hızlı yayınlama işlemini tamamlamaktadır.

IP adresi değişikliği sağlamanız sonrası web sitenizde çeşitli hatalar meydana gelebilir bunlardan bir kaçı;
404 hatası, sayfaya ulaşılamıyor, SSL hatası vb. olarak bahsedebiliriz.

Bazı durumlarda DNS yayılma süreci tamamlansa dahi web sitenize yada hosting hizmetinize erişemeye bilirsiniz. Bunun nedeni kullandığınız bilgisayarın güncel DNS bilgisini DNS sunucusundan almadığı olarak belirlenebilir. Peki bu durumda ne yapmayalım şeklinde sorduğunuzu biliyorum. Bilgisayarınızın DNS önbelleğini manuel olarak temizlemeniz gerekecektir. Bu işlemi ise sizlere en basit şekilde aşağıda yer vereceğim.

DNS önbelleği temizleme

Windows
– Bilgisayarınızın başlat tuşuna basınız.
– Arama bölümüne “CMD” yazınız.
– Komut işlemi bağlantısına sağ tıklayınız ve “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçiniz.
– ipconfig /flushdns yazarak “Enter” tuşuna basın.

Bazı durumlarda ise web sitenize, hosting hizmetinize bir süre daha erişim sağlayamaya bilirsiniz. Bunun nedeni tarayıcınızın da cache almış olmasından kaynaklanmaktadır. Tarayıcınızın da önbelleğini temizleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak daha önce web sitenize giriş sağlamadığınız bir tarayıcınızdan test işlemi sağlamanız mümkün olmaktadır.

Aşağıda yer alan adres üzerinden diğer makalelerimizi incelemek isteyebilirsiniz.

https://blog.clouduck.com.tr/category/hosting/